Mantolama ve Isı Yalıtımı Hakkında Basında Yer Alan Haberler
Mantolama ile enerji tasarrufu
MANTOLAMA yani dış cephe ısı yalıtım sistemleri… Son yıllarda konutların yeni giysisi. Binalar mantolama yöntemiyle adeta gelin gibi donatılırken, kışın ısıtma, yazın da soğutma masrafları düşürülüyor. Teknik bir kavram olan mantolama, estetik ve modayla da bir araya getiriliyor. Dekoratif çözümlerle cephelere estetik kazandırılıyor. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’nin de kabulü ile artık mantolama, ev sahiplerinin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Enerji tasarrufuyla kısa sürede yat..
Binaların dış cepheleri yenileniyor
Çorlu Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda, Omurtak Caddesi ve İstanbul Yolu üzerinde bulunan eski binaların dış cepheleri yenileniyor. Çorlu İlçesinde eski binaların dış cepheleri yenileniyor. İmar Komisyonunun hazırladığı rapor doğrultusunda, Çorlu Belediye Meclisi tarafından, Omurtak Caddesi ve İstanbul Yolu üzerinde bulunan eski binaların dış cephelerini bina sahiplerine yeniletme kararı almasının ardından, belirlenen binalarda cephe yenileme çalışmaları başladı. Kent esteti..
Afyon''da Mantolamasız Yalıtımsız binalara ruhsat yok
Afyonkarahisar Belediyesi, nisan ayından itibaren ısı yalıtım sistemi (mantolama) olmayan binalara ruhsat vermeyecek. Belediye Meclis toplantısı, Burhanettin Çoban başkanlığında yapıldı. Toplantıda şehirdeki binalarda Enerji Performans Yönetmeliği''nin uygulanmaya başlanması kararlaştırıldı. Başkan Çoban, önümüzdeki nisan ayından itibaren ısı yalıtım sistemi olmayan binalara belediye ruhsatı vermeyeceklerini söyledi. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için nisan ayına kadar süre verdiklerini be..
Sporcu Eğitim Merkezine Mantolama
Erzurum''da 2011 Kış Oyunları öncesinde Sporcu Eğitim Kamp Merkezi tadilattan geçirilerek, modern bir görünüme kavuştu. Dünya Üniversite Kış Oyunları''nın yapılmasına 4 ay kadar bir süre kaldı. Bu kapsamda şehirdeki birçok sportif tesis tadilattan geçiriliyor. Kış oyunlarının açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı statta çalışmalar tüm hızıyla sürerken karşısında bulunan Sporcu Eğitim Merkezi de modern bir görünüme kavuştu. Sistem sayesinde kış sezonunda tesiste konaklayan sporcuların sıcak..
Boğaziçi’nde Çatı ve Mantolama Sorunu Yaşanmayacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı’nın Baltalimanı’ndaki Angel Restoran’da düzenlediği toplantıda ilçedeki muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, dengesiz gelişme ve plansız yapılaşma nedeniyle Boğaziçi bölgesi ile İstanbul’un çeşitli bölgelerinde sıkıntılar yaşandığını bildiğini belirterek, “Bir mimar ve şehir plancısı olarak bunu söylüyorum. Y..
Mantolama Yapılan Binalar Artıyor
Kış aylarında hava sıcaklığının sıfırın altında 40 derecelere düşmesi nedeniyle artan yakıt tüketimini azaltacak olan mantolamanın oranı şimdiye kadar yüzde 40’lara ulaştı. Isı kaybını önlemek için 1 Kasım 2008’de revizyon edilerek yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği gereğince mevcut eski binaların tadilatla yenilenen ve ilave edilen kısımlarının enerji verimliliğine göre projelendirilmesi zorunluluğu getirildi. Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nin tebliği ile 1 Oc..
Mantolama ile bina başına 24 bin TL tasarruf
Blue Safe Mavi Kale tarafından yaptırılan bir araştırma, mantolama tekniği ile bina başına yılda 23 bin TL tasarruf edilebileceğini ortaya koydu Enerji fiyatlarının yükseldiği bir dönemde alternatif izolasyon teknikleri enerji faturalarını düşüren özelliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle binaların dış cephelerinin izolasyonunda kullanılan mantolama tekniği ise bina başına enerji faturalarını yarı yarıya indirebiliyor. Kalekim, Dow Chemical ve Mardav ortaklığında kurulan Blue'' Safe Mavi Kale tarafı..
Mantolamanın zorunlu olması ile 7 milyar dolar tasarruf edilecek
Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Başkanı Cafer Ünlü, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin (BEP) 5 Aralık’ta yürürlüğe girdiğini belirterek “Bu da yıllık 7 milyar dolar tasarruf demektir” dedi. BİNALARDA Enerji Performansı Yönetmeliği’nin (BEP) tam anlamıyla uygulanması halinde Türkiye’de enerji tüketiminin en az yüzde 50 azalacağı bildiriliyor. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Başkanı Cafer Ünlü, bunun yıllık 7 milyar dolarlık enerj..